Logo

2024 Mart Ayı Gayrimenkul Raporu

2024 Mart Ayı Gayrimenkul Raporu

Yeni Nesil Gayrimenkul Listeleme Platformu Emlakjet, Yerel Seçimlerden Sonra Kentsel Dönüşüm Beklentilerini Araştırdı

  • 18 Nisan 2024 - 18:45
  • Görüntülenme: 6049
 Paylaş

Emlakjet Mart Ayı Verileri

Ayda 60 milyon sayfa görüntülenme sayısı ve 15 milyon ziyaretçisi ile emlak sektörünün öncü platformu Emlakjet, 350 bine yakın satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan veri tabanında gerçekleşen hareketler doğrultusunda 2024 yılı Mart ayı emlak verilerini yayınladı. Buna göre Türkiye genelinde Mart ayında konut arayanların %45’i kiralık %55’i satılık konut aradı. Bir önceki aya göre Türkiye genelinde kiralık fiyatlarında %4’lük, satılık fiyatlarında ise %2’lik bir artış gözlemlenmiyor.

TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde Mart ayında 105 bin 394 konut satıldı

Türkiye genelinde konut satışları azaldı …Türkiye genelinde konut satışları Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %0,1 azalarak 105 bin 394 oldu. Konut satışlarında İstanbul 19 bin 40 konut satışı ve %18,1 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul'u 9 bin 523 konut satışı ve %9,0 pay ile Ankara, 6 bin 413 konut satışı ve %6,1 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının en az olduğu iller sırasıyla 23 konut ile Ardahan, 42 konut ile Bayburt ve 55 konut ile Hakkari oldu.

YABANCILARA MART AYINDA BİN 778 KONUT SATIŞI GERÇEKLEŞTİ

Yabancılara yapılan konut satışları Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %47,9 azalarak bin 778 oldu. Mart ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı %1,7 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı 652 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul'u sırasıyla 618 konut satışı ile Antalya ve 151 konut satışı ile Mersin izledi.

Emlakjet Mart ayı verilerine göre Kira Değişimleri…

Emlakjet verilerine göre Bursa’nın Osmangazi ilçesinde kira artışları %20’lik artışla rekor kırarken Ankara’nın Çankaya ilçesi %10’luk artışla Bursa-Osmangazi’yi takip etti. İzmir’de bir önceki aya oranla kira fiyatları %7 oranında artış gösterirken Gaziantep’de ise kira fiyatlarında %6 oranında gerileme gözlendi.

SATILIK RADİKAL ARTIŞ YAŞAYAN İL VE İLÇELER İSE ŞÖYLE;

Mart ayı satılık artışlarında il bazında Aydın ve Diyarbakır başı çekerken; İstanbul ve Konya illerinde de bir önceki aya oranla hissedilir bir artış var.

MART AYINDA EN ÇOK KONUT ARANAN İLLER & TÜRKİYE İÇİNDEKİ ARAMA PAYI & FİYAT DEĞİŞİMLERİ

2024 Mart Ay Gayrimenkul Raporu

MART AYINDA EN ÇOK KONUT ARANAN İLÇELER & TÜRKİYE İÇİNDEKİ ARAMA PAYI & FİYAT DEĞİŞİMLERİ

2024 Mart Ay Gayrimenkul Raporu_1

Yerel Seçimlerden Sonra Kentsel Dönüşüm Beklentileri

Emlakjet kullanıcılarının %82'si, kentsel dönüşüm projeleri hakkında pek bir fikir sahibi olmadıklarını ifade ederken, %64'ü ise Türkiye'de kentsel dönüşümün daha hızlı ve etkili bir şekilde gerçekleştirilmesi için devlet desteğinin artırılması gerektiğini düşünüyor. Ayrıca, %56'sı, yaşadıkları binanın kentsel dönüşüm kapsamında riskli yapı olarak değerlendirilmesi durumunda ne yapacakları konusunda kararsız.

İstanbul'da başlayan kentsel dönüşüm hareketinin, tüm ülkeye yayılması Türkiye için olumlu bir gelişme olacağını belirten Emlakjet CEO'su Tolga İdikat, yaptıkları ankette kullanıcıların %82'sinin bölgesel kentsel dönüşüm kampanyalarından haberdar olmadığını ve %64'ünün ise devlet desteğinin artırılması gerektiğini dile getirdiğini açıkladı. İdikat, kentsel dönüşüm konusunda halkı bilinçlendirecek ve teşvik edecek yeni iletişim stratejilerine ihtiyaç olduğunu vurguladı.